2022 İlkbahar ALES Geç Başvuru Günü

2022 İlkbahar ALES Geç Başvuru Günü

2022 İlkbahar ALES Geç Başvuru Günü; ÖSYM, Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı kaydı için adaylara son bir fırsat veriyor. ALES sınavı 17 Nisan 2022 tarihinde yapılacak. Başvuruları ise 21 Şubat ile 3 Mart tarihleri arasında alındı. Ancak belirlenen tarihler arasında başvurularını yapamayanlar için, 15 Mart ALES geç başvuru tarihi olarak belirlenmekte. Aday başvuru sistemi, normal başvuru süreci haricinde 15 Mart tarihinde de aktif edilmekte. Sınav ücretini yatıran adaylar, ÖSYM’nin resmi sitesinden başvurularını yapabilmekte. ALES geç başvuru ücreti, normal sürece göre yüzde 50 arttırımlı şekilde alınmaktadır. Sınav ücreti için banka şubelerine gitmeye gerek olmamakla birlikte ücretler yine ÖSYM’nin e-işlemler sekmesinden kartlı ödeme şeklinde yapılabilmekte.

2022 İlkbahar ALES Geç Başvuru Günü

ÖSYM, Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı kaydı için adaylara son bir fırsat veriyor. ALES sınavı 17 Nisan 2022 tarihinde yapılacak. Başvuruları ise 21 Şubat ile 3 Mart tarihleri arasında alındı. Ancak belirlenen tarihler arasında başvurularını yapamayanlar için, 15 Mart ALES geç başvuru tarihi olarak belirlenmekte. Aday başvuru sistemi, normal başvuru süreci haricinde 15 Mart tarihinde de aktif edilmekte. Sınav ücretini yatıran adaylar, ÖSYM’nin resmi sitesinden başvurularını yapabilmekte. ALES geç başvuru ücreti, normal sürece göre yüzde 50 arttırımlı şekilde alınmaktadır. Sınav ücreti için banka şubelerine gitmeye gerek olmamakla birlikte ücretler yine ÖSYM’nin e-işlemler sekmesinden kartlı ödeme şeklinde yapılabilmekte.

ALES Geç Başvuru Nasıl Yapılır?

Ayrıca ALES geç başvuru için adaylar işlemlerini 15 Mart 2022 saat 23:59’a kadar tamamlamalıdır. Geç başvuru için yapılması gerekenler, normal başvuru sürecinde izlenmesi gereken adımlarla aynı. Tek fark, sınav ücretinin biraz daha fazla olması. ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi üzerinden yayınlanan başvuru kılavuzu; ALES İlkbahar geç başvuru yapmak isteyen adaylara yapması gerekenler hakkında yol gösterecektir. Ayrıca kılavuz üzerinden yönlendirmeleri takip edenler ve sınav ücretini yatıranlar, başvuru süresi doluncaya kadar işlemlerini tamamlayabilmekte. 2022 İlkbahar ALES geç başvuru günü sadece bir gündür ve aday işlemleri sistemi o gün saat 23:59’a kadar aktiftir. 15 Mart 2022 olarak belirlenen geç başvuru günü; zamanında başvuru yapamayan adayların mağduriyet yaşamaması için belirlenmiştir. 

2022 ALES Geç Başvuru Ücretleri

2022 İlkbahar ALES geç başvuru ücretleri yüzde 50 arttırımlı olmak kaydıyla 15 Mart günü ÖSYM’nin e-işlemler sayfasında bulunan ‘’ödemeler’’ bölümünden yapılabilecektir. Ücret ödemeleri bankalardan yapılmayacaktır. Bu nedenle adayların geç başvuru günü bankaya gitmesi gerekmiyor. Geç başvuru yapıp da sınav ücretini aynı gün online sistemden yatırmayanların başvurusu silinecektir. Normal başvuru sürecini kaçırdığı için Ayrıca ALES geç başvuru sisteminin takipçisi olan adayların; sadece bir günlüğüne tanınan bu haktan faydalanabilmekte adına tüm adımları doğru ve eksiksiz olarak gerçekleştirmesi gerekmektedir. Her şeyden önce başvuru ücretinin online olarak ÖSYM’nin sisteminden yatırılabiliyor olması ve başvuruların da aynı şekilde sistem üzerinden yapılması; adaylar için çok büyük kolaylıktır. 

Whatsapp Görüşmesi
1
Whatsapp Destek
Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?