YDS Notu Nerelerde Geçerli

Yds notu nerelerde geçerli

Günümüzde birçok alanda yabancı dil şartının aranmasından dolayı YDS puanı nerelerde geçerli konusu da merak edilir oldu. ÖSYM tarafından 2013 yılından beri uygulanan sınava, her yıl yüzbinlerce aday katılıyor. Adayların yabancı dil bilgisi konusunda yeterliliğini ölçmek için yılda iki kez uygulanan YDS sınav notu; akademik kadrolara geçiş başta olmak üzere kamu kurumları ve özel sektörün bazı alanlarında geçerlidir.

2014 yılında YDS, ilk kez elektronik ortamda yapılmıştır ve o tarihten bu yanan her yıl hem yazılı hem de e-YDS olarak uygulanmaya devam etmektedir. Sınavın ve sınava hazırlığın online ortamda yapılmasıyla birlikte YDS hazırlığı yapan aday sayısı da her yıl artmaktadır. Aslında YDS denildiğinde akla ilk olarak akademik kadrolara geçiş yapmak isteyenler gelir. Evet, YDS puanı akademik başvurular için geçerlidir, ancak geçerlilik alanı bununla sınırlı değildir. Kamu kuruluşlarının ve özel sektörlerin bazı alanlarında da mesleki yeterlilik sınavına başvurmak isteyenler de YDS’ye başvuru yapabilir.

YDS’ye Kimler Girebilir?

YDS sınavına başvuru yapmak isteyen adayların, bazı koşulları karşılıyor olması gerekmektedir. YDS puanının geçerli olduğu alanlar ve YDS’ye kimler girebilir sorusunun cevabı aşağıdaki gibidir:

  • Yüksek lisans yapma hedefi bulunan lisans mezunları
  • Tıpta uzmanlık sınavına girecek adaylar
  • KPSS’ye hazırlanan ve puana göre başvuru yapılacak kamu kurumlarının talebi doğrultusunda yabancı dil seviyesini kanıtlamak isteyen adaylar
  • Doçent ve doktora ile sanat alanında yeterlilik adayları
  • Kamu kurumlarında çalışıp da dil tazminatından yararlanmak isteyenler
  • Üniversite ya da yüksek okul mezunu olup da, çalışmasa bile yabancı dil bilgisi seviyesini belirlemek isteyenler
  • Lisans programların son ya da sondan bir önceki sınıfında eğitim görenler adaylar, YDS’ye başvuru yapabilir.

YDS Puanı Ne İşe Yarar?

Akademik kariyer planları kapsamında YDS, adayların geçiş yapmak istedikleri lisansüstü programlar için dil bilgisi anlamında yeterli olup olmadıklarını ortaya koyar. Ayrıca, kamu kurumlarında üst kadro diye nitelendirilen KPSS A grubu atamalarında da adayların çok işine yarar. Kamu personelleri, YDS sınav puanı ile dil tazminatından faydalanabilir. Doçent, doktora ve sanatta yeterlilik konusunda adaylar, YDS puanı ile yeterliliklerini belgelerle kanıtlama imkanına sahip olur.

YDS puanının geçerli olduğu alanlar kadar, geçerlilik süresi de adaylar tarafından merak ediliyor. Kamu personeli olup da dil tazminatından faydalanmak isteyenler için YDS puanı geçerlilik süresi 5 yıl olarak belirlenmiştir. ÖSYM tarafından yapılan açıklamaya göre YDS puanının geçerlilik süresini, kurumlar kendi mevzuatına göre belirleyebilecektir. Yani her kurumun mevzuatına göre puanın geçerlilik süresi farklı olabilir.

Ülkede farklı alanlarda birçok kurum ve kuruluşa başvuru yapabilme konusunda önemli bir basamak olan YDS puanı yurtdışında geçerli mi? Sorusu da çok soruluyor. Ülkemiz içinde akademik başvurular, kamu kuruluşları ve daha birçok alanda aranan bir şart olan YDS puanı uluslararası alanda geçerli değildir. Yurtdışında herhangi bir kuruma başvuruda YDS puanı kullanılmaz.

bir yorum bırakın

Whatsapp Görüşmesi
1
Whatsapp Destek
Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?