E-Yökdil Online Olarak İlk Defa Yapılacak

e yökdil online olarak ilk olacak

Karar MEB açıkladı E-Yökdil online olarak ilk defa yapılacak. Yüksek Öğretim Kurumları Yabancı Dil Sınavı kısaca YÖKDİL, 2019 yılında Yabancı dil seviye belirleme için ÖSYM tarafından yazılı olarak yapılmaya başlanan sınavdır. Belirli bir süre yazılı olarak devam eden sınav; Fen Bilimleri, Sosyal Bilimleri ve Sağlık Bilimleri olmak üzere üç alanda adayların yabancı dil yeteneklerinin seviyesini belirlemek amacına yöneliktir. Yüksek Öğretim Kurumu, Anadolu Üniversitesi ve Ankara Üniversitesinin işbirliği ile yapılan sınavın, 2021 yılında e-YÖKDİL şeklinde uygulanacağı duyurulmuştu. ÖSYM Başkanı tarafından yapılan resmi açıklamayla, Lisans Üstü Eğitim programlarında ve Akademik kadrolarda yükselmek isteyen ve kendisinden yabancı dil konusunda yeterlilik puanı istenen adaylar için, YÖKDİL sınavının elektronik ortamda da yapılacağı duyurulmuştur. Konuyla ilgili olarak yapılan açıklamalar, sınavın online olarak yapılacağı iddialarını kesinleştirmiştir. Böylece bir taraftan yazılı şekilde uygulanmaya devam eden sınavın, bir taraftan da online sınav çeşitliliğini arttırma hedefleri kapsamında elektronik ortamda yapılacağı belirtilmiştir.

E-YÖKDİL Dönemi

İlkbahar ve sonbahar olmak üzere yılda iki kez düzenlenen sınava, her yıl yüzbinlerce aday başvurmakta. Yapılan açıklamalarla birlikte gözler, 2022 yılında ilk kez yapılan E-YÖKDİL tarihi ve sınavın içeriğine çevrildi.

E-YÖKDİL Sınav Tarihi Belli Oldu

Birçok aday tarafından merakla beklenen E-YÖKDİL (Elektronik Yükseköğretim Kurumları Yabancı Dil Sınavı); ilk kez 14 Mayıs 2022 tarihinde yapılacak. E-Yökdil Online Olarak İlk Defa Yapılacak. Sınava başvurular 6 Nisan 2022 ile 5 Mayıs 2022 tarihleri arasında ÖSYM’nin resmi sitesi üzerinden yapılabilecektir. Sonuç olarak E-YÖKDİL 2022, ÖSYM Elektronik Sınav Merkezleri; Ankara, İstanbul, İzmir ve Adana e-sınav binalarında elektronik ortamda yapılacaktır. E-YÖKDİL’e sınav merkezlerinin kapasitesi kadar başvuru kabul edilmekte; aday kapasitesi dolduğunda ise sürenin bitmesi beklenmeden başvurular sonlandırılmaktadır. Yüzbinlerce adayın beklediği sınavın kontenjanı sınırlı olduğundan, genelde başvurunun ilk gününde sınav merkezlerinin kapasitesi doluyor.

E-YÖKDİL ile YÖKDİL Arasında Ne Gibi Farklılıklar Var?

YÖKDİL çalışmaları ve sınav tarihinin yakından takipçisi olanlar; E-YÖKDİL ile YÖKDİL arasında fark olup olmayacağını da merak ediyor. İçerik olarak iki sınav arasında herhangi bir fark bulunmamaktadır. Elektronik ortamda yapılan; YÖKDİL Sınavı’nın soru sayısından soruların zorluk derecesi ve puanların geçerliliğine kadar her ayrıntısı; yazılı YÖKDİL Sınavı ile aynı olacaktır. Örneğin YÖKDİL normalde Sosyal, Sağlık ve Fen Bilimleri’nden toplamda 80 soru ve 180 dakikalık bir sürede yapılmaktadır. Örneğin ÖSYM’nin benzer alanda daha önce yaptığı çalışmaların ışığında, E-YÖKDİL’in de aynı şekilde gerçekleştirileceği öngörülmektedir.

E-YÖKDİL’e Nasıl Çalışılmakta?

E-YÖKDİL’in bu sene ilk kez yapılacak olması ve konuyla ilgili ÖSYM tarafından resmi açıklamaların yapılması dolayısıyla sınava giren adaylar sınavın nasıl yapılan; içeriği ve çalışma süreciyle ilgili birçok konuyu merak ediyor. Düzenleneceği tarih kesinleşen ve ÖSYM başkanı tarafından açıklanan E-YÖKDİL’e nasıl çalışmalı sorusuna gelirsek;

Sonuç olarak sınav soru sayısı, içeriği ve süresi itibariyle normal YÖKDİL’le arasındaki tek fark; sınavın yılda iki kez değil de her ay yapılıyor olması. Ayrıca elektronik ortamda yapılan sınavın sonuçları, sınava girildiği gün açıklanmakta. Böylece, sınava girecek adaylar için büyük bir avantaj. E-YÖKDİL’e hazırlık süreci ise, planlı ve sistemli şekilde yapılmalıdır. Böylece bilgi ve donanım açısından kendini yeterli gören herkes; yoğun bir çalışma temposuna hazır olarak sınava başvurabilmekte. Yabancı dil kısa bir sürede öğrenilen kadar basit değildir. Bunun için online hazırlık eğitimi desteği almak faydalı olacaktır. Her şeyden önce E-YÖKDİL hazırlık eğitimleriyle; adayların kendi alanlarına yönelik pratikler yapması ve bol bol soru çözerek bildiklerini pekiştirmesi sağlanmaktadır.

Whatsapp Görüşmesi
1
Whatsapp Destek
Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?