Online Yds Kaç Saat?

Online Yds Kaç Saat?

Online Yds kaç saat toplamda 180 dakika yani 3 saat sürmektedir. Elektronik Yabancı Dil Sınavı olan kısaca E-YDS veya online YDS olarak bilinen sınav, yabancı dil sınavı yani YDS sınavı ile eşdeğerdir. E-YDS bilgisayar üzerinden elektronik ortamda gerçekleşir ve fiziksel YDS sınavıyla tamamen aynıdır. Online YDS sınavında sorulan soru türleri ve içeriğinin YDS sınavından herhangi bir farkı yoktur. E-YDS sınavında kelime bilgisi, çeviri, dil bilgisi, okuduğunu anlamak, yorumlama ve aynı zamanda muhakeme becerisini ölçen sorular yapılır.

Online Yds Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

ÖSYM’nin Elektronik Sınav Merkezi üzerinden yapılan E-YDS, saat 13:5 gibi başlar ve 13:00’dan sonrasında sınav merkezine girilmez. Tamamen bilgisayar üzerinden gerçekleştirilir ve bu süreçte herhangi bir bilgilendirme yapılmaz. Sınav süreci boyunca mola olmaz ve sınav süreci bitince soru çözmeye devam edilmez. Online Yds sınavına giren adaylar istedikleri sorulardan başlayabilir. Sorular arasında da geçiş yaparlar ve soru altını da çizerler. Online YDS’ye giren adaylar sorularını bilgisayar ekranından okutarak doğru olduğunu düşündükleri seçeneği işaretleyebilirler. Değiştirmek veya silmek istenen cevaplar için ilgili sorulara tıklayarak kolayca bu işlemleri gerçekleştirebilecekler.

E-YDS, Yds’den Daha Zor mu?

Adaylar, E-YDS sınavının YDS sınavından daha zor olduğunu iddia ederler. Fakat E-YDS sınavı kolaylık ve zorluk açısından YDS sınavı ile eşdeğerdir. Yani YDS sınavından daha zor değildir. Ancak soruları bilgisayar üzerinden okutma, yanıtlamak özellikle bilgisayarı bu tarz amaç için kullanmayan adaylar açısından zorlayıcı olabilir. E-YDS ve YDS sınavı kolaylık açısından değerlendirilirse:

  • YDS artılarından biri kağıt üzerinden yapılmasıdır fakat sınav sonucu online sınava göre daha geç açıklanır. Online sınav ise aynı akşam üzerinden açıklanır.
  • YDS sınavlarının kontenjanı sınırsızdır fakat online sınav kontenjanı hemen dolabilir.
  • Online sınavın ücreti YDS’ye göre daha yüksektir. Aynı zamanda ev rahatlığında sınavlar yapılarak bitirilebilir.

Online Yds Kontenjanı Kaçtır?

Online Yds kontenjanı kaçtır genel olarak özetlersek sınav her ay yapılır fakat e sınav merkezleri sınırlı sayıda kontenjan sağlar. Bu durum ise adayların sıklıkla muzdarip olduğu konular içerisindedir. İllere göre e-sınav merkezleri kontenjanları Ankara’da 3800, İstanbul’da 432 İzmir’de 84 kişi ve Adana’da da 294 olarak belirlenmiştir. Kontenjana girebilmek için ise başvurudan hemen sonra ücretin ödenmesiyle oluyor. Bu nedenle ilk olarak başvurup ardından da ücreti sonra ödemeyi düşünmemelisiniz. Aksi takdirde başvurunuz geçersiz sayılır.

Sınava giren adaylar online yabancı dil sınavı sonuçlarını sınava girdikleri günün akşam saatinde ÖSYM’nin sitesinden kendi sayfalarına girerek öğrenebilirler. Çünkü E-YDS sonuçları aynı gün içinde açıklanıyor. ÖSYM koordinesinde düzenlenen sınav, akademik kariyeri olan öğrenciler için ve şehir dışına çıkma imkânı olmayanlar için yapılır. Fiziksel YDS sınavından herhangi bir farkı bulunmaz. Eş değer olduğu için fiziksel YDS yerine çevrim içi yabancı dil sınavı sınavları tercih edilir.

Whatsapp Görüşmesi
1
Whatsapp Destek
Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?