Online Yds Kaç Tl

Online Yds Kaç TL

Online Yds kaç Tl genel olarak özetlersek elektronik ortamda yapılan Yds sınav ücreti 185,00 TL olarak açıklanmıştır. Yabancı dil yeterliliklerini belirlemek için belli aralıklarla puan almak gerekir. 2022 Yükseköğretim Kurumları Yabancı Dil Sınavı başvurularıyla birlikte ücreti ödediğinizde kontenjana dahil edilirsiniz. Yani başvuruları tamamlamak için ücretlerin yatırılması gerekir.Online Yds geç başvuru ücreti ise eğer kontenjan kalırsa %50 arttırılmış şekilde alınmaktadır.

Online Yds Ücreti Ne Zaman Ödenir?

Online Yds, diğer adıyla E-Yds yabancı dil sınavıdır ve normal Yds sınavına kıyasla tek farkı sınavın elektronik ortamda yapılmasıdır. Bu özelliği ile birlikte Yds sınavının yeni bir versiyonu olarak özetlenebilir. Bunun dışında sınavlarla alakalı olan hususlarda Yds sınavı ile aynı olur. Sınava katılan bireylerin yabancı dil eğitim bilgileri ile seviyesini tespit etmesine yarayan sınavlardır. Yabancı dil bilgisi seviyesinin tespitini yapmak isteyenler, sınana aday olacak kriterlerde olan herkes bu sınava girecektir. E-Yds ücreti ödeme süresi ise ÖSYM tarafından belirlenen süre içerisinde ödenmelidir.

Eğer online Yds başvurusunu yapıp ücretini hemen ödemezseniz kontenjanlar dolabilir. Çünkü kontenjana kabul edilme şartı ücreti ödemeyle tamamlanır. Bu sebeple kayıt yaptıktan hemen sonra online olarak E-Yds sınavının ücretini ödemeniz önerilir.

Online Yds ile E-Yds Farkı Nedir?

Online Yds kaç Tl ?E-Yds soru sayısı, soru tipi, içerik ve puan kullanım alanı olarak Yds sınavı ile tamamen aynı olur. İki sınavında uygulanma açısında sadece bazı teknik farklar mevcuttur. Bunun dışında ise sınav başvurusu, sonucun açıklanma süresi gibi bazı farklılıklarda mevcuttur. Yds ile online Yds sınavı arasındaki bazı farklılıklar:

  • Yds kâğıt üzerinde yapılırken online Yds, ÖSYM tarafından geliştirilen yazılım üzerinden bilgisayar başında gerçekleştirilir.
  • Yds sınavı İlkbahar ve Sonbahar dönemi olarak senede 2 kere yapılırken E-Yds, hemen hemen her ayda yapılır.
  • Yds başvurularında herhangi bir kontenjan sınırlaması olmazken E-Yds başvurularında kontenjan bulunuyor.
  • E-Yds sınav ücreti Yds’den daha fazladır, ücretlendirme ise seneden seneye farklılık gösterdiği için sınav ücretleri için ÖSYM web sitesi üzerinden inceleme yapılabilir.

Online YDS Ücreti Nasıl Ödenir?

Online Yds sınavına girmek isteyen adaylar sınav ücretlerini ÖSYM internet sayfasında bulunan ‘’ÖDEMELER’’ kısmından kartlı ödeme sistemini kullanmalıdır. Öncelikle T.C. kimlik numarası belirtilir ardından kredi kartı/banka kartı ile yatırabilirler. Bankalardan sınav ödemeleri kabul edilmemektedir. Sadece kredi kartı ve banka kartı ile sınav ücretini ödeyen adayların online Yds için başvurular kabul edilmektedir. Sınav ücretlerini ödeme işlemi ise E-Yds’nin başvuru tarihlerinin ilk günü itibariyle saat 14:00 saatinde başlar.

Sınava başvuru tarihlerinde ÖSYM e-sınav merkezlerinin aday kapasitesi kadar adaylardan sınav ücreti alınmaktadır. Kapasite dolduğu zaman başvuru süresi tamamlanmamış olsa da sınav ücreti ödeme işlemleri sonlandırılmaktadır. Kapasite dolmadığı zaman ilgili olan E-Yds başvuru tarihlerinin son günü ve son saati 23:59’da sınav ücreti ödeme işlemi sona erecektir.

Whatsapp Görüşmesi
1
Whatsapp Destek
Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?