Online Yds Nasıl Yapılıyor?

Online Yds Nasıl Yapılıyor

Online Yds nasıl yapılıyor adı üstünde tamamen online olarak bilgisayar üzerinden yapılır. Sınavlarda adaylara hiçbir şekilde bilgisayar kullanım desteği sağlanmaz bu nedenle sınava girecek olan adayların temel bilgisayar kullanma bilgi, becerisine sahip olmaları gerekir. E-Yds’nin uygulamasıyla alakalı tüm bilgilendirmeler elektronik ortamda yapılmaktadır. Adaylara sözlü veya yazılı herhangi bir danışmanlık hizmeti sağlanmaz ve sınavlarda bilgilendirmeler de yapılmaz. Sınav sürecinde görevlilerin adaylara konuşması ve iletişim sağlaması da yasaktır. E-Yds sınavı nasıl yapılıyor genel olarak özetlersek:

  • Elektronik ortamda yapılan sınavlar kâğıt ve kalemle değil bilgisayar üzerinden gerçekleştirilir. Bu nedenle adayların bilgisayar kullanma becerisine sahip olmaları gerekecektir.
  • E-Yds soruları bilgisayar ekranından okunuyor veya kulaklıkla dinleniyor.
  • Yanıtlar ilgili olan kutucuğa bilgisayar üzerinden işaretleniyor bunun dışında mikrofona sesli olarak da okuma yapabilirsiniz.
  • E-Yds tıpkı fiziksel Yds sınavı gibi 80 sorudan oluşur. Kolaylık zorluk bakımından da Yds sınavıyla eşdeğerdedir.

E-Yds başvuru ÖSYM üzerinden yapılır. Ne kadar hızlı başvurursanız o kadar iyi olur. Çünkü online sınavlarda sınav merkezlerinin fiziksel kapasitesi kadar aday başvurusu alır. Yani İzmir’de her sınav için sadece 84 aday başvurusu kabul edilir. Sınav ücretlerini ilk ödeyenler ise kontenjana dahil edilir ve sınava girebilirler.

E-Yds Nerede Yapılıyor?

Sınava girmek isteyen adaylar E-Yds nerede yapılıyor sorusu için mobil özelliği de merak etmektedir. E-Yds yani online Yds tamamen bilgisayar üzerinden yapılır. Yani telefonlar için Yds sınavına girme imkânı bulunmuyor. E-Yds sınavına giren adaylar sınava istediği sorudan başlayabilirler. Soru arasında geçiş yapabilir, soru altını çizebilirler. E-Yds sınavına giren adaylar soruları bilgisayar ekranından okutarak doğru olduğunu düşündükleri seçenekleri tercih edebilirler. Silinmek istenen veya değiştirilmek istenen cevaplar içinde ilgili olan sorulara tıklamalı, kolaylıkla bu işlemleri de gerçekleştirmeliler.

E-Yds Sınav Merkezleri Hangi İllerde?

Online Yds sınavına girmek istediğiniz zaman herhangi bir sınav merkezi kısıtlaması olmaz. Hangi ilde olursanız olun vermiş olduğunuz adresteki ilde sınavınıza girmeniz gerekiyor. Fakat E-YDS sadece İstanbul, Ankara, İzmir ve İstanbul’da ÖSYM tarafından belirlenen e-sınav merkezlerinde yapılmaktadır. Bununla beraber sınavda mevcut olan kontenjan mevcuttur. Yani sınava belirli sayıda adaylar girecektir. Sınava girecek olan adaylarda da herhangi bir bilgilendirme yapılmaz. Tüm bilgilendirmeler bilgisayar ekranı üzerinden öğrenilir. Salon görevlileri ve aday arasında herhangi bir iletişim konusu söz konusu değildir.

Online Yds Yılda Kaç Kez Yapılıyor?

Online Yds her ay yapılmaktadır. Dolayısıyla ÖSYM tarafından senede 12 kez olarak e-Yds sınavı yapılıyor. 2020 senesinde 15 kez yapıldığı da görülmüştür. Yds sınavı İngilizce, Farsça, İspanyolca, Yunanca, İtalyanca ve Bulgarca dillerinde de yapılıyor. Yds puanınızın işe yaradığı her yerde E-Yds puanınızda işe yarayacaktır. Yani Yds puanınızla birlikte sahip olduğunuz tüm haklara erişim sağlayabilirsiniz.

Whatsapp Görüşmesi
1
Whatsapp Destek
Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?