YDS 2022 Başvuruları Ne Zaman?

YDS 2022 Başvuruları Ne Zaman

YDS 2022 başvuruları ne zaman bakarsak bu başvurular ÖSYM tarafından belirlenen takvime göre yapılmaktadır. ÖSYM tarafından senede iki kez olarak düzenlenen YDS sınavının ilki 10 Nisan tarihiyle yapılmıştı. YDS’nin bu seneki olan ikincisi yaklaşırken sınava katılacak olan adaylar sınav konusunda araştırmalara başlamışlardı. 2022 YDS sınavı senede iki kere olarak gerçekleştirildi. İkinci başvurular 6 ila 15 Eylül 2022 tarihleriyle alınmıştır.

YDS 2022 başvuruları ne zaman ÖSYM tarafından düzenlenen Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı’nın 2022 sene etabının ne zaman yapıldığı merak konusu olabiliyor. Sınava katılım sağlarken puan elde etmek isteyen vatandaşlar da bu sene ikincisi düzenlenen YDS 2 sınavı ile başvuru tarihine odaklanmaktadır.

YDS Geç Başvuru 2022

YDS geç başvuru 2022 senesiyle birlikte başvuruyu kaçıran kişiler için yapılmaktadır. Ölçme seçme ve yerleştirme merkezinin başvurularına dair söylenmiş olduğu bilgilere göre 6 Eylül tarihiyle belirlenen YDS sınavının başvuruları 15 Eylül 2022 günü saat 23:59 tarihinde bitmiştir. YDS 2022 tarihinin geç başvuru günü 23 Eylül 2022 tarihinde yapılmıştır. YDS puanı lisans, yüksek lisans, doçentlik sınavları başta olmak üzere KPSS A grubunda öğretmenlik sınavları kapsamında dil puanı hesaplama sürecinde yurt dışı üniversitelerde okuyarak Türkiye’de denklik alabilirken memuriyette dil tazminatı alınır ve YDS veya E-YDS sonuçları kullanılır.

YDS 2022 Başvuru Şartları Nelerdir?

ÖSYM tarafından her sene belirli tarihlerle beraber yapılan Elektronik Yabancı Dil Sınavı 2022 senesiyle beraber düzenli şekilde yapılabiliyor. Tek oturumdan oluşan bu sınav YÖK talimat ile birlikte yapılan merkezi bir sınavdır. YDS başvuru 2022 senesiyle birlikte doktora başvurularında ve yüksek lisans başvurularında değerlendirilmek üzerinde geçerliliği olan bir sınavdır ve birçok kişi tarafından başvurulabiliyor. Sınava yapılan bu başvurular ise en fazla yüksek lisans eğitimine giriş için yapılır. Bu sebeple YDS ve ALES sınavı beraber anılıyor.

YDS sınavı İlkbahar dönemiyle beraber Arapça, Almanca, Çince, Bulgarca, Danimarkaca, Farsça, Ermenice, Fransızca, Gürcüce, Japonca, İspanyolca, İngilizce, Lehçe, Rusça gibi çeşitli dillerde yapılabiliyor. YDS büyük şehirlerin tamamında yapılabiliyor ve diğer illerde gelen taleplerle yeni sınav merkezleri de oluşturulabiliyor.

Whatsapp Görüşmesi
1
Whatsapp Destek
Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?