YDS Geç Başvuru Nedir?

2022 İlkbahar YDS Geç Başvuru Günü

YDS Geç Başvuru Nedir? YDS geç başvuru, ÖSYM tarafından uygulamaya koyulmuş bir sistemdir. ÖSYM tarafından ülke genelinde gerçekleştirilen merkezi sınavlardan sadece bir tanesi. Sınavın adaylar için en önemli tarafı ise, başvuru günleri. İlkbahar ve Sonbahar’da olmak üzere senede iki kez yapılan sınavın başvuru tarihleri bazen adaylar tarafından kaçırılabiliyor. Bundan doğan mağduriyetleri önlemek adına ÖSYM tarafından yeni bir uygulama hayata geçirildi. Geç başvuru sistemi adı verilen uygulama; sınava başvuru tarihlerini kaçıran adaylar için büyük bir fırsat niteliği taşıyor. 

2022 İlkbahar YDS Geç Başvuru Günü

2022 YDS İlkbahar sınavı 10 Nisan’da gerçekleştirilecek. Sınava az bir zaman kala başvuruların ne zaman ve nasıl yapılacağı hakkında merak edilenler çok fazla. ÖSYM, sınava girecek adaylara çok önemli duyurular yaptı. Özellikle başvuru tarihlerini kaçıranlar için geç başvuru tarihi hatırlatılmakta. 

2022 YDS/1 için başvurular 17-28 Şubat tarihleri arasındaydı. Bu tarihler arasında herhangi bir sebeple YDS başvurusu yapamayan adaylar için geç başvuru tarihi 8 Mart olarak açıklandı. YDS geç başvuru günü adaylar, başvuru işlemlerini saat 23:59’a tamamlamalıdır. Başvurular online şekilde yapılmakta. Normal başvuru döneminin dışında olan geç başvuru için belirlenen sınav ücreti yatırıldıktan sonra başvuru işlemleri gerçekleştirilebilmektedir.

Kimler YDS Geç Başvuru Yapabilmekte?

YDS Geç Başvuru Nedir? YDS sınav başvuru sürecini kaçıranlar, geç başvuru avantajından faydalanabilmektedir. 2022 İlkbahar YDS geç başvurusu; sınava başvuru sürecini kaçıranlar, herhangi bir sebepten dolayı başvurularını gerçekleştiremeyenler; ya da belirtilen süre içinde sınav ücretini yatırmadığı için başvurusunu tamamlayamayanlara tanınan bir fırsattır. 

YDS ilkbahar geç başvuru yapmak isteyen adaylar başvurularını; normal başvuru sürecindeki gibi kendilerine özel aday işlemleri ekranından yapabilmektedir. Başvuru günü aday işlemleri sistemi ÖSYM tarafından yeniden aktive edilmektedir. Her şeyden önce YDS geç başvuru için adaylar; normal dönemdeki başvuru ücretinden daha fazla olacak şekilde belirlenen sınav ücretini yatırarak başvurularını gerçekleştirebilirler. Sonuç olarak sınavın normal başvuru sürecindeki ücreti, geç başvuru sürecine göre daha düşüktür. Ancak yine de sınava girmek isteyen ancak başvuru dönemini kaçıranlar için YDS geç başvuru tarihi, zaman kaybetmemek adına önemli bir fırsattır. 

Whatsapp Görüşmesi
1
Whatsapp Destek
Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?