Yds’ye Girmek İçin TYT Şart Mı?

Yds'ye Girmek İçin TYT Şart Mı

Yds’ye Girmek İçin TYT Şart Mı Yds sınavına girmek için TYT sınavına girmiş olmanız gerekmektedir. TYT puanınız 2 yıl geçerli olacaktır. 200 ve daha yüksek puan aldıysanız ve seneye de sınava girecekseniz TYT’ye girmeden direkt olarak dil sınavına giriş hakkına sahip olabilirsiniz.

Yds’ ye Girmek İçin AYT Şart Mı

Yds sınavına girmek için AYT sınavına girmek gibi bir zorunluluk bulunmamaktadır. Sınava girecek olan adaylar isteğe bağlı olarak AYT sınavına girebilirler. Ancak AYT sınavından alınan puanlar dil sınavındaki puana etki etmemektedir.

Yds Sınavına Kimler Girebilir?

Yds sınavına girmek için adaylara eğitim şartı koyulmamaktadır. Ancak lise mezunu olmayan adayların Yds puanlarını kullanmaları mümkün değildir. Yabancı uyruklu olan adaylardan Türkiye’de lise son sınıftan ya da dengi okullardan mezun olmuş olması ya da okuyor olması şartı koyulmaktadır.

Yds sınavına girebilecek adayları şu şekilde sıralayabiliriz;

  • KPSS lise, önlisans ve lisans adayları,
  • Üniversite 3. ya da 4. sınıfta okuyan kişiler,
  • KPSS A grubundan olan adaylar,
  • Kamu personelleri,
  • Yüksek lisans adayları,
  • Araştırma görevlisi olacak kişiler,
  • Doçent adayları,
  • Sanatta yeterlilik çalışmasında yer alacak kişileri,
  • Tıp ve diş hekimliği alanında uzmanlık yapmak isteyenler,
  • Yurt dışında yükseköğretim programı bitiren ve denklik almak isteyenler,

Yds sınavına başvuru yapabilirler. Başvurunun ardından belirlenen tarihlerde sınava giriş yapabilirsiniz.

Yds Sınavına Nasıl Başvuru Yapılabilir?

Yds’ye Girmek İçin TYT Şart Mı İlk defa Yds sınavına başvuru yapıyorsanız ilk olarak en yakım ÖSYM merkezine kimlik aslı ile gitmeniz gerekmektedir. Eğer yeni bir kimlik kartına sahip değilseniz başvuru için 2 adet biyometrik fotoğraf gerekmektedir. Lise diploması mebsis sistemine işlenmemiş, eski tarihli ise böyle bir durumla karşılaşıldığı zaman mezun olduğunuz lise ile iletişime geçmeniz gerekebilir. Okul diploma bilgileri mebsis sitemine işlenerek bu bilgiler otomatik bir şekilde ÖSYM sistemine işlenmektedir. Bunun yanı sıra ÖSYM’ye lise diploma aslını eğer diplomanız yoksa mezun olduğunuz okuldan ıslak imzalı yazıyı iletmeniz gerekecektir. İlk başvuru sonrasında ÖSYM aday işlemleri sistemine giriş yaparak profil bilgilerinizi tamamlayabilirsiniz. ÖSYM tarafından düzenlenen istediğiniz sınava başvuru yapma imkanına sahip olabilirsiniz.

Benzer gönderiler

Whatsapp Görüşmesi
1
Whatsapp Destek
Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?