Yds Kaç Yıl Geçerli?

YDS Kaç Yıl Geçerli?

Yds kaç yıl geçerli sorusu için sınavın herhangi bir geçerlilik süreci bulunmuyor bu nedenle sınav sonucu istenildiği zaman kullanılabilir. Yds ve E-Yds puanlarını dil tazminatı için kullanmak isteyen kişiler için ise süresi 5 senedir. Fakat ÖSYM, mevzuatında kurumlara sınavın geçerlilik süresini belirleme yetkisi verir. Bu nedenle başvuracak kurumların kabul etmiş olduğu geçerlilik süreci de ayrı bir şekilde öğrenilmelidir.

ÖSYM tarafından belirlenen Yds geçerlilik süresi olmayışı kurumların isteğine göre değişebilir. Yani kurumlar kendi istekleri doğrultusunda belirli bir süre belirleyebilirler. Yds genel olarak 23 dilde geçekleşir ve bu 23 dil kapsamında birçok bölüm okuma olanağı vardır. Bu nedenle üniversitelerin bölümlerine girecek olan adaylar kurumlardan daha detaylı bilgi alarak Yds geçerlilik süreci hakkında bilgi sahibi olabilirler.

Akademik Kadro Yds Geçerlilik Süresi

Yüksek lisans programlarına atanmak isteyenler gibi geniş bir kitleye hitap eden Yds sınavı, adayların kendilerinden istenen dil yeterliliklerini belgelendirmek amacıyla girdikleri bir alandır. ÖSYM tarafından hazırlanan akademik kadro Yds geçerlilik süresi konusunda herhangi bir süre yoktur. Yani Yds sınav sonuçları istenilen zaman kullanılacaktır. Yds ve E-Yds puanları dil tazminatı için kullanmak isteyenlerde sınav sonuçlarını 5 sene kullanırlar.

Doktora İçin Yds Kaç Yıl Geçerli?

Doktora için Yds kaç yıl geçerli genel olarak bakarsak hem Yds hem de YÖKDİL puanlarının geçerlilik süresi beş senedir. İYS puanlarının geçerlilik süresi ise genellikle iki senedir. Lisansüstü programlara başvurulan tarihte geçerlilik süresinin dolmamış olması gerekmektedir. Başvuru tarihinde geçerli sayılan belge, programa kayıt tarihinde geçerli sayılır. Yükseköğretim Kurulu tarafından eş değerliği ise kabul edilen uluslararası yabancı dil sınavlarının geçerlilik süresi mevcutsa belge üzerinden yazılı geçerlilik tarihine göre belirlenir. Fakat geçerlilik süresi beş seneden fazla ise bu süre sınav tarihinden itibaren beş sene ile sınırlı olur.

Dil Tazminatı İçin Yds Kaç Yıl Geçerli?

Özellikle dil tazminatı için Yds üzerinden elde edilen puanı kullanmak isteyen öğrenciler puanının 5 sene geçerli olacağını bilmeliler. Diğer üniversitelerin uyguladığı sınavlara göre, Yds puanının daha uzun süreli kullanım imkanını tanır. ÖSYM mevzuatı üzerinden bakarsak eğer geçerli olan çeşitli kurum adına Yds puanı 5 sene boyunca kullanılabilir. Aynı zamanda bu durumda kurumların mevzuatı içindeki geçerlilik sürecine göre farklılık gösterir. Yani bazı kurumlar, kendilerine uygun olan geçerlilik sürecini belirleme hakkına sahiplerdir.

Standart olarak ÖSYM tarafından belirlenen süre ise 5 sene olarak öne çıkmaktadır. Bu doğrultu sınavı sorularına ilişkin olan kılavuz içerisinde de yer alıyor. Öğrenciler farklı senelerde daha önce elde etmiş olduğu puanları 5 sene boyunca kullanabilirler. 5 sene boyunca 5 defa hakları olduğunu söylemek mümkündür. Tabi ayrıca öğrenciler isterlerse bu 5 sene içinde sınava giriş hakkı yakalayabilirler. Fakat bir önceki puan hakkı iptal olacak ve en son elde edilen puan geçerli olacaktır.

Whatsapp Görüşmesi
1
Whatsapp Destek
Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?