Yds Online Başvuru Nasıl Yapılır?

Yds Online Başvuru Nasıl Yapılır

Yds online başvuru nasıl yapılır genel olarak bakarsak E-Yds sınavına girecek olan adaylar başvuruları ÖSYM internet adresinden yapabilir. Siteye girdikten sonrasında ÖSYM aday işlemleri mobil uygulaması üzerinden veya e-devlet üzerinden başvuru yapabilirler. Adaylar ÖSYM Aday İşleri sistemine giriş yapmalıdır ve ardından ÖSYM ana sayfa üzerinden Başvuru Yap butonuyla beraber başvurularını tamamlayabilecekler.

Yds online başvuru nasıl yapılır, Yds online başvurularda genellikle il bazında bazı sınırlı kontenjanlar vardır ve adayların da sadece 3 il tercih etme hakkı vardır. ÖSYM Elektronik Sınav Merkezlerinde yani e-sınav merkezi olan İstanbul, Ankara ve İzmir’de tercihler yapılabilir. Başvuru sırasında adayların kontenjanı sınırlı olduğundan dolayı işlemleri hızlı bir şekilde tamamlamalıdır.

Online Başvuru Ücreti

E-Yds başvuru sürecinde ücretler seneden seneye değişebilmektedir. 2022 senesiyle beraber yapılan ilk online Yds sınavının ücreti 360 TL idi. Adaylar e-Yds sınav ücretlerini başvuru tarihlerinin başladığı gün olan 14:00’dan itibaren son başvuru gününde 23:59 tarihine kadar gerçekleştireceklerdir. Ancak adayların dikkat etmesi konulardan biri de kontenjan sınırıdır. E-Yds kontenjan sınırı dolduğu zaman başvurular tamamlanamayabilir. Mağduriyetin olmaması için ve kontenjanları kaçırmamak için başvurular hemen yapılmalıdır.

Online Başvuru Nereden Yapılır?

Adaylar başvuru işlemlerini tamamladıklarında E-Yds sınav ücretlerini ÖSYM web sayfasında yer alan e-işlemler kategorisindeki ödemeler kısmından T.C. kimlik numaraları ile yapabilirler. Kişiler banka kartı veya kredi kartı ile ödemelerini tamamlayacaklardır. T.C. kimlik numarası olmayan yabancı uyruklu veya KKTC uyruklu, uyruğu bulunmayan kişiler MERNİS sisteminden aldığı 9 ile başlayan 11 haneli kimlik numarasını kullanabilir. E-Yds sınav ücreti sadece kredi kartı veya banka kartı ile yapılır. Bankalarla veya başka yöntemlerde yapılan ödemeler geçerli olmamaktadır.

Yds online başvuru imkanları ile beraber yeterli İngilizce bilgisine sahip olan bireyler sınavlarıyla kendilerini kanıtlayabilirler. Güncel olan sınav programıyla sizlere 80 soru sorulur ve bu sorular da 180 dakikada çözülebilmeyi bekler. Kamu personeli sınav başvuruları için de gerekli olan online Yds sınavı, ÖSYM tarafından belirli aralıklarla yapılır ve bunun sonucunda bilgisayar üzerinden veya fiziksel olarak başvurularınızı tamamlayabilirsiniz.

Whatsapp Görüşmesi
1
Whatsapp Destek
Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?