YDS sınavı hangi dillerde yapılır

YDS sınavı hangi dillerde yapılır

YDS sınavı hangi dillerde yapılır baktığımız zaman iki dönemde yapılabilmektedir. YDS sınavı, e-YDS hariç olarak senede 2 kere gerçekleştirilmekte. İlkbahar YDS sınavı, Nisan aynın ilk haftasıyla yapılır. Sonbahar YDS sınavı ise Ekim ayının ortalarında yapılır. E-YDS ise genellikle her ay yapılmaktadır. Sınava girilecek dile göre yapılan tarihler farklılık gösterir. YDS sınavı hangi dillerde yapılır 2022 senesiyle iki farklı şekilde yapılır. Bu diller şu şekildedir,

  • YDS İlkbahar Dönemi Sınavları, İngilizce, Fransızca, Almanca, Çince, Bulgarca, Çince, Danimarkaca, Farsça, Ermenice, Gürcüce, İspanyolca, Hollandaca, Korece, Japonca, Lehçe, İtalyanca, Sırpça, Macarca, Portekizce, Rusça, Yunanca, Ukraynaca ve Rumence dillerinde yapılır.
  • YDS Sonbahar Dönemi Sınavları, İngilizce, Fransızca, Arapça, Rusça ve Almanca olarak yapılır.

YDS Sınavı Soru Dağılımı Nedir?

YDS Nedir konusunda dil bilgisini gramer, okuma, anlama ve kelime bilgisi açısından ölçen çoktan seçmeli test ile yapılır. Yabancı dil sınavında doçent, doktora ve sanatta yeterlilik adayları, yüksek lisans programlarına giren lisans programı mezunları, lisans programlarının son sınıfı veya son sınıftan bir önceki sınıfta okuyan öğrencilerden, yüksek lisans, doktora eğitimi görmek isteyen kişiler, herhangi bir kamu kurumunda çalışan dil tazminatı, yurt dışı görev nedeniyle yabancı dil bilgisini belirlemek isteyen herkes girebilmektedir.

ÖSYM yabancı dil sınavı 11 adet konu başlığından oluşur. Bunlar 6 adet kelime bilgisi, 10 adet dil bilgisi ve diğer sorulardan oluşmaktadır. Diğer dillerde ise sözcük bilgisi, dil bilgisi, çeviri, okuduğunu anlama kapsamında soru dağılımı yapılmaktadır. Genellikle, dil bilgisini ölçmek adına geniş kapsamlı şekilde yapılır ve sorular uzmanlar tarafından belirlenir.

YDS ve E-YDS Ne Zaman Yapılır?

YDS sınavı, Mart, Nisan, Mayıs ayları içerisinde bir kere, Eylül, Ekim, Kasım ayları içinde bir kere olmak üzere son düzenlemeyle Aralık ayıda eklenmiştir. Yabancı dil sınavı kaç kere yapılır konusunda sonuç olarak senede üç kere yapılmakta. ÖSYM, YDS ve E-YDS sınavı, ÖSYM sınav merkezlerinde belirlenen sayıda adaylarla yapılır. Değerlendirmeler 100 puan üzerinden, sadece doğru cevaplar dikkate alınarak yapılmakta. Eğer YDS sınavına aynı dilden birden fazla kez girerseniz ve birbirinden farklı puanları alırsanız, puanlar içinde en yüksek olan geçerli sayılır. Yani diğer sınavlar dikkate alınmaz.

YDS Sınavı Kaç Yıl Geçerlidir?

YDS sınavı kaç yıl geçerlidir bakarsak, ÖSYM başkanlığı tarafından açıklanan süre, 5 senedir. Bunun dışında başvurular kaçırılırsa, geç başvuru günü belirlenmiştir. Bu noktada normal ücretten daha fazla bir sınav giriş ücreti bulunmakta. Yabancı dil koşulunun sağlanması adına her alandan farklı bir puan gerekmekte. Sınav başvurularını ÖSYM internet sitesi üzerinden yapabilirsiniz. Sınav takvimi içerisinde belirtilen başvuru süresi içerisinde yapılması önerilmekte.  YÖKDİL puan hesaplanması YDS puan hesaplamasıyla aynı sistemle yapılır ve bu sistemde de yine aynı şekilde 80 soru mevcuttur.

Whatsapp Görüşmesi
1
Whatsapp Destek
Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?