YDS Sınavında Dikkat Edilecek Hususlar

yds-sinavinda-dikkat-edilecek-hususlar

YDS’ye başvuruların başlamasıyla birlikte adayları yoğun bir çalışma süreci bekliyor. YSD içerik olarak zor bir sınav olmasıyla bilinir ve sınava hazırlık sürecinde de sınav esnasında da bazı kurallara dikkat edilmesi gerekir. Sınav sonucunu görünce hayal kırıklığına uğramak istemeyenler, gerek sınava hazırlanırken gerekse sınav esnasında uzmanların YDS tavsiyeleri doğrultusunda hareket ederse, başarılı sonuç alması zor değildir. Peki nedir YDS sınavında dikkat edilecek hususlar? Detaylıca bahsedelim. Öncelikle sınava girmeden önce bazı kontroller yapılmaktadır.

Adayların kimlik kontrolü ve salona yerleştirilmesi gibi klasik sınav işlemlerinin zamanında yapılabilmesi için sınav saatinden yarım saat önce sınava girecekleri salonun önünde hazır halde beklemesi ilk koşuldur. Salon başkanı adayların sınavda oturacakları yeri belirler, gerekirse değişiklik yapar. Yoklama yapılır, sınav esnasında uyulması gereken kurallar hatırlatılır ve cevap kağıtları dağıtılır. Her şeyin zamanında yapılabilmesi için adayların belirtilen saatte sınav salonunda olması şarttır. Soru kitapçığı dağıtılma işlemi tamamlandıktan sonra sınava gelen adayların içeriye alınmayacağı bilinmelidir. Onun haricinde YDS sınavında dikkat edilmesi gerekenler şu şekildedir:

  • Sınav Yeri: YDS sınavı, diğer sınavlardan farklı olarak belirli il merkezlerinde yapılan bir sınavdır. Bu nedenle farklı il ve ilçelerde ikamet eden adayların sınava girebilmek için şehir değiştirmesi gerekmektedir. Eğer yolculuk uzun sürecekse, adayın bir gün önceden seyahat etmesi daha sağlıklı olacaktır.
  • Sınav Refakatçısı: ÖSYM, YDS sınavı için 2011 yılından beri belirli başlı güvenlik önlemleri uygulaması yapmakta. Bu bağlamda YDS sınav günü adayların salona kimlik belgesi ve su dışında herhangi bir şey getirmesi kesinlikle yasaktır! Bu nedenle özellikle farklı şehirlerden gelenlerin, saat, cüzdan ve anahtar gibi yanında taşımak zorunda oldukları önemli eşyaları teslim edeceği bir yakınlarının bulunması avantajlı olacaktır.
  • Sınav Belgeleri: YDS sınavında dikkat edilmesi gerekenler arasında en önemli nokta, sınav belgeleridir. Yanında sınava giriş belgesinin bir kopyası ve geçerli kimlik kartı olmayan adaylar sınava giremez. TC kimlik kartı ve süresi geçmemiş pasaport, sınava girebilmek için kabul edilen kimlik belgeleridir. Onun haricinde sürücü belgesi, meslek odası üye kartları ve öğrenci kimlik kartları, sınavda geçerli kimlik kartı olarak kabul edilmemektedir.
  • Sınavda Dışarı Çıkış: YDS sınavı esnasında, sınavın ilk 135 dakikasında dışarı çıkmak yasaktır. Ayrıca sınavın bitimine 15 dakika kala da dışarı çıkılmasına izin verilmemektedir. Aradaki sürede sınavını bitiren adaylar dışarı çıkabilir ancak dışarı çıkan adayın bir daha sınava geri dönmesi mümkün değildir. Bu nedenle dışarı çıkış süreleri göz önünde bulundurulmalı ve adaylar YDS sınav hazırlığı kapsamında tüm ihtiyaçlarını önceden karşılamalıdır.

YSD Sınavında dikkat edilmesi gerekenler, zorlu bir çalışma sürecini geride bırakan adayların hüsrana uğranmaması adına mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır. Sınav salonunda adaylara; kurşun kalem, silgi, kalemtıraş, peçete ve şekerleme verilecektir. Bundan dolayı adayların su ve kimlik belgeleri haricinde salona herhangi bir şey getirmesinde gerek yoktur. Bu noktalara dikkat ettiğinizde YDS sınav kuralları ile ilgili bir sorun yaşamazsınız. Onun haricinde YDS sınavında başarılı olabilmek için;

– Kendinize güvenin,

– Başaracağınıza inanın

– Zamanı verimli şekilde kullanın

– Sınav kurallarına mutlaka uyun.

YDS sınavında dikkat edilmesi gerekenler göz önünde bulundurulduğunda, sınavda hedeflenen puanı almak kesinlikle zor değildir!

bir yorum bırakın

Whatsapp Görüşmesi
1
Whatsapp Destek
Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?