YDS ye Nasıl Başvurulur

YDS’ye Nasıl Başvurulur

YDS ye nasıl başvurulur baktığımızda, ölçme, seçme ve yerleştirme merkezi olan ÖSYM üzerinden yapılır. Yani sınav başvuruları için ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi üzerinden destek alabilirsiniz. Diğer sınavlardan farklı olarak e-YDS başvuruları için belirli bir kontenjan bulunur. Bu sebeple başvurularda hızlı olmak gerekir. Başvuru tamamlandıktan sonrasında ödeme işlemleri ÖSYM internet sitesinde bulunan e-işlemler bölümünden ve ödemeler alanında yapılır.

Bankanız üzerinden sınav ücreti ödemesi kabul edilmemektedir. Sadece kredi kartı veya banka kartı ile sınav ücretlerini ödeyen adayların e-YDS için başvuruları kabul edilebilir. Normal başvurulardan farklı şekilde e-YDS sınav süresi içerisinde gözetmenlerin adaylarla konuşması, iletişim kurabilmeleri yasak olduğundan dolayı sınava ilişkin açıklama yapılmamaktadır.

YDS Sınavına Nereden Başvurulur?

YDS sınavına nereden başvurulur özetlerse, başvuru yapacak olan öğrenciler, iki sene içinde ÖSYM’nin herhangi bir sınavına sınav merkezinden başvuruda bulunmuşlarsa YDS başvuruları internet üzerinden yapılabilmektedir. Yurt dışı sınavına başvuru aşamasında bilinmesi gereken şeyler,

 • Kişiler kendi istekleri doğrultusunda başvuru merkezlerini kullanabilirler. Bu şartı sağlamayan tüm adaylar sınav başvurularını ÖSYM sınav başvuru merkezi aracılığı le yapmalıdır.
 • Ardından adaylar YDS başvuru Kayıt Bilgileri bölümünden belgeleri kontrol etmelidir.
 • Aynı zamanda doğruluğundan emin olduktan sonrasında imzalamalı ve görevlilere teslim etmelilerdir.
 • Görevli, başvuruyu onaylar ve onaylı belgesiyle şifre alınarak saklanmalıdır. YDS sınavı başvuru yapacak engelli adaylar, engellerine dair öz geçmişlerinin bulunduğu dilekçeleri ve raporlarının örneklerini başvuru merkezine teslim etmelilerdir.
 • YDS tarihleri yine ÖSYM sitesi üzerinden diğer detaylarla birlikte duyurulur.

YDS Başvuru Ücretleri Ne Kadar?

YDS başvuru 2022 senesiyle birlikte ücretler güncellenmiştir. Yabancı dil sınavı başvuru ücretleri 185 TL olarak açıklandı. Adaylar başvurularını elektronik ortamda rahatlıkla yapabilir. YDS ye Nasıl Başvurulur? ÖSYM sitesi üzerinden güvenilir şekilde başvurular tamamlanabilmekte. Aday işlemleri mobil uygulama üzerinden de yapılabilmektedir. YDS sınav ücreti senelere göre güncellenebilmektedir. Bu nedenle en doğru ücret bilgisi için ÖSYM sitesini kontrol etmeniz ve yine kendi ÖSYM sitesi üzerinden ücretleri yatırmanız gerekir. Bunun dışında bankalara göre ödeme seçenekleri şu şekildedir,

 • Akbank tüm şubeleri üzerinden, ATM veya internet bankacılığı,
 • Albaraka Türk Katılım Bankası tüm şubeler, ATM veya internet bankacılığı,
 • Finansbank tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı,
 • Kuveyt Türk Katılım Bankası tüm şubeleri, ATM veya internet bankacılığı,
 • Halkbank şubeleri, ATM veya internet bankacılığı,
 • ING Bank tüm şubeleri ve internet bankacılığı,
 • Vakıf Katılım Bankası şubeleri veya ATM’ler,
 • İş Bankası tüm şubeleri, internet bankacılığı veya mobil bankacılık üzerinden ödeme yapılabilir.

Genel olarak YDS 2022 sınav ücreti ÖSYM internet sayfası üzerinden, e-işlemler üzerinde yer alan ödemeler alanından kredi kartı veya banka kartı ile yapılabilir. Eğer belirtilen süre içerisinde ücret yatırılmazsa, bireyler sınava girme haklarını kaybederler. Bu nedenle belirtilen süre ve vakitte YDS sınav ücretleri yatırılmalıdır.

Whatsapp Görüşmesi
1
Whatsapp Destek
Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?