YDS Yılda Kaç Kez Yapılıyor

Yds yılda kaç kez yapılıyor

YDS-YÖKDİL Sınav İçerikleri

YDS ve YÖKDİL, birkaç fark haricince içerik olarak aynıdır. YÖKDİL Fen, Sağlık ve Sosyal Bilimleri olmak üzere üç alanda yapılır. Okuma ve çeviri parçaları herkesin kendi alanıyla sınırlıdır. Kurumsal alanlarda geçerli olan bir sınavdır. YDS’de ise alan sınırlılığı yoktur, adaylar her alandan sorulan soruları cevaplamak zorundadır. Akademik başvuru sınavıdır. İki sınavda da soru tipleri, sınav süresi, soru sayıları, ÖSYM tarafından gerçekleştirilmesi, yanlışların doğruyu götürmemesi, okuma-çeviri ve gramer ağırlıklı sınavlar olması aynıdır.

Belirli bir süredir geleneksel olarak yazılı şekilde uygulanan ancak kısa bir süre önce online ortamda da uygulanmaya başlanan sınavların senede kaç kez yapıldığı, adaylar tarafından merak edilenler arasında. YDS-YÖKDİL yılda kaç defa yapılıyor sorusuna yanıt arayanlar için her iki sınava da ayrı ayrı değineceğiniz.

YDS Yılda Kaç Kez Yapılıyor?

ÖSYM tarafından yılın belirli zamanlarında düzenlenen YDS sınavı, her sene daha fazla ilgi görüyor. Akademik personel, yüksek lisans ve doktora alımlarında geçerli olan YDS hakkında yapılan araştırmalar son zamanlarda iyice hız kazandı. Sınav hakkında en çok merak edilen ise, YDS yılda kaç kez yapılıyor sorusunun cevabı. YDS, ilkbahar ve sonbahar aylarında olmak üzere yılda iki defa yapılıyor. Ancak YDS, Elektronik ortamda da yapılan bir sınav. İstanbul, Ankara ve İzmir olmak üzere üç sınav merkezinde E-YDS, her ay yapılmaktadır. Yani online YDS, adayların her ay girdiği bir sınavdır.

YDS ile E-YDS içeriği aynıdır. Sınavda toplamda 80 soru bulunur ve süresi 180 dakikadır. Sınav sonucu, sınavdan yaklaşık bir hafta sonra açıklanır. Adaylar, sınavın yapıldığı tarihten itibaren 5 yıl geçerlilik süresi bulunan puanlarını, yapılacak akademik atamalarda kullanabilirler.

YÖKDİL Yılda Kaç Defa Yapılıyor?

YDS kadar YÖKDİL yılda kaç kez yapılıyor sorusu da adaylar tarafından merak ediliyor. Yüksek lisans ve doçentlik başvuruları ile akademik geçişlerde kullanılan YÖKDİL; Fen, Sosyal ve Sağlık olmak üzere adayların kendi alanlarında dil bilgisi yeterliliklerini kanıtlamak için yapılmaktadır. Yükseköğretim Kurulu başkanlığında Anadolu ve Ankara Üniversiteleri işbirliği ile düzenlenen sınav 2019 yılında uygulanmaya başlanmıştır. İlk uygulanmaya başladığı zaman YÖKDİL, sadece 2017 yılına mahsus olmak üzere üç kez yapıldı. Ancak sonrasında, ilkbahar ve sonbahar olmak üzere senede iki defa uygulanmaya devam edildi. YÖKDİL sınav tarihleri hakkında araştırma yapanların karşısına, sınavın ilk defa 2022 yılında elektronik ortamda da yapılacağı bilgisi de çıkıyor. Yılda iki kez yazılı uygulama şeklinde yapılan sınav, 2022 Mayıs ayı itibariyle elektronik ortamda da yapılacak.

YÖKDİL sınavı, içerik itibariyle YDS’ye göre daha kolaydır. İki sınav karşılaştırıldığında, YÖKDİL’e giren adayların daha yüksek puanlar aldığı gözlemlenmektedir. Ancak genel anlamda aynı içerikten oluşan YDS ve YÖKDİL sınavlarının ikisi de, ilkbahar ve sonbahar olmak üzere yılda iki kez yapılır.

bir yorum bırakın

Whatsapp Görüşmesi
1
Whatsapp Destek
Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?