Yüksek Lisans İçin Hangi Dil?

Yüksek Lisans İçin Hangi Dil

Yüksek lisans için hangi dil ülkemizde yabancı dil puanı ihtiyacı olan kişiler için bir çok sınav seçeneği bulunmaktadır. Yapılan sınavlar yabancı kuruluşlar tarafından uluslararası geçerliliği olan sınavlardır.  Yüksek lisans için başvurabileceğiniz sınavlar arasında; YDS, YÖKDİL ve YDS ile denk tutulan YÖK tarafından yapılan TOEFL ve PTE sınavları yapılmaktadır.

YÖKDİL sınavı bu sınavlar arasında en kolay olanıdır. Tek dezavantajı ise yılda 2 kere yapılıyor olmasıdır. Eğer acil dil yeterlilik belgesine ihtiyacınız varsa diğer seçenekleri değerlendirmeniz gerekecektir.

Peki yüksek lisans için hangi dilde yeterliliğiniz olması gerekiyor. Türkiye’de tezli yüksek lisans programları için İngilizce bilme şartı bulunmaktadır. Tezsiz yüksek lisans programlarında ise İngilizce şartı aranmamaktadır. Üniversitelerin yüksek lisans başvuru beklentileri yıllara göre değişebilmektedir. ve net bir liste belirlemek oldukça zordur.

Yüksek Lisans İçin Hangi Yabancı Dil Sınavına Girilmesi Gerekir?

Yüksek lisans için girilebilecek  yabancı dil sınavlarını şu şekilde sıralayabiliriz;

  • YDS – Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı
  • e–YDS – Elektronik Yabancı Dil Sınavı
  • YÖKDİL – Yükseköğretim Kurumları Yabancı Dil Sınavı
  • e-YÖKDİL –  Elektronik Yükseköğretim Kurumları Yabancı Dil Sınavı
  • Üniversite Tarafından Yapılan Dil Yeterlilik Sınavları

Yüksek lisans başvurusu yaparken başvuru için gereken belgeler arasında dil sınavından aldığınız yeterlilik belgesi bulunması gerekmektedir.

Yüksek Lisans İçin YDS Mi? YÖKDİL  Mi?

YDS akademik kadro, yüksek lisans ve doktora başvuruları için kabul edilmektedir. Akademik hedefleri olan kişiler bu noktada daha kolay olan YÖKDİL sınavına girmeyi tercih edebiliyorlar. Kamu kurumunda çalışacak olan ya da yabancı dil tazminatı almak isteyen kişiler ise YDS’ye girme durumunda kalmaktadır.

Kısaca bunu özetlemek gerekirse YDS, kamu kurum ve kuruluşlarında iş bulma konusunda, yabancı dil tazminatında ya da akademik kadrolarda yer almak isteyen kişilerin girdiği bir sınavdır. İngilizce düzeyi iyi olan kişiler YDS sınavına girmeyi tercih edebilirler. Ama amacı yüksek lisans, doktora ya da akademik kadroda yer almak isteyen kişiler YÖKDİL sınavına girmeyi tercih edebilirler. YÖKDİL sınavı YDS sınavına göre çok daha kolay olduğundan sınava hazırlanırken de daha rahat ve kolay bir şekilde hazırlanmak mümkündür.

Whatsapp Görüşmesi
1
Whatsapp Destek
Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?